آخرین اخبار

معرفی طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه پایدار (طرح ملی تاپ)

طرح ملی همکاری و مشارکت صنعت و دانشگاه

«طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ)» با محوریت معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و ستاد کل نیروهای مسلح اجرا می گردد. هدف این طرح، توسعه دانش بنیان بنگاه ها از طریق بهره مندی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ارتقاء سطح مهارت فارغ التحصیلان مشمول خدمت سربازی، تقویت ارتباط و تعامل بین صنعت و دانشگاه با هدف کاربردی شدن دانش و یافته های جدید علمی و فناوری اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، ارتقاء توان فنی و مهندسی بنگاه های صنعتی، معدنی و تجاری و ظرفیت سازی اشتغال از طریق خلق ارزش افزوده جدید و تأمین اشتغال زایشی و پایدار می باشد.

این طرح در سه بخش برای دانش آموختگان مشمول خدمت سربازی که تمایل دارند دوران خدمت سربازی خود را در بنگاه های اقتصادی بگذارانند، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که تمایل دارند پایان نامه های خود را به صورت مسأله محور انجام دهند و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی که مایلند در قالب طرح پسادکترای صنعتی و فرصت مطالعات، انجام پروژه های مستقل یا مشترک در بنگاه های صنعتی و معدنی فعالیت نمایند، اجرا می شود.

بنگاه متقاضی: کلیه بنگاه­های فعال خصوصی، عمومی و دولتی دارای مجوز از مراجع  (صنعت، کشاورزی و خدمات)، که تقاضای نیروی انسانی و نیازهای پژوهشی و فناورانه خود را در سامانه تاپ وارد نموده و بر اساس شیوه ­نامه سنجش صلاحیت بنگاه مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت پذیرفته شده باشند و تمایل دارند به حداقل یکی از سه حالت زیر اقدام نمایند:

  1. رفع نیاز بنگاه از طریق تعریف پایان­ نامه ­های تحصیلات تکمیلی و حضور دانشجویان در بنگاه در مدت زمان معین.
  2. رفع نیاز بنگاه از طریق حضور اعضاء هیئت علمی دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و تعریف پروژه در بنگاه در مدت زمان معین.
  3. به­ کارگیری دانش ­آموختگان مشمول خدمت سربازی در بخش­ های تخصصی و مرتبط.

دانشجوی تاپ: دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ­ها و موسسات آموزش عالی کشور در همه رشته‎ها که بر اساس شیوه ­نامه سنجش صلاحیت دانشجو مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت در طرح تاپ پذیرفته شده باشند.

سرباز تاپ: داوطلبان خدمت دانش‎آموخته کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که بر اساس شیوه ­نامه سنجش صلاحیت سرباز مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت در طرح تاپ پذیرفته شده باشند.

استاد تاپ: اعضاء هیئت علمی دانشگاه­ ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی (دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) که مایلند در قالب طرح پسادکترای صنعتی،  فرصت مطالعاتی در بنگاه­ های صنعتی و معدنی، انجام پروژه ­های مستقل یا مشترک  فعالیت نمایند.

در ضمن نیازها و پروژه‌های صنعتی و معدنی اعلام شده از طریق واحد‌های صنعتی، معدنی و تجاری در سامانه تاپ به نشانی  www.iranetop.ir موجود می‌باشد.