آخرین اخبار

دکتر طیب نیا (وزیر امور اقتصادی و دارایی) اعلام کرد: پیام ویژه به سرمایه‌گذاران بورس

IMAGE635325664834766250

علی طیب نیا در حاشیه جلسه امروز شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: بازار سرمایه بعد از دوره رونقی که در سال گذشته تجربه کرد و شاخص کل بورس افزایش چشمگیری داشت به یک شرایط هیجانی دست یافته بود که علت اصلی آن افزایش ارزش دارایی بنگاه های تولیدی به دلیل صعود نرخ ارز بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سئوال مهر مبنی بر بسته سیاستی دولت برای خروج بازار سرمایه از وضعیت فعلی افزود: سال گذشته شاخص کل بورس خود را با این افزایش دارایی بنگاه های تولیدی تطبیق داده بود اما به دلیل مجموعه تصمیماتی که اواخر سال قبل و اوایل سال جاری اتخاذ شد، سودآوری برخی از واحدهای تولیدی موجود در بازار سرمایه تحت تاثیر قرار گرفت.

وی تصریح کرد: دولت برای خروج بازار سرمایه از وضعیت کنونی برنامه های جدی دارد و جلساتی نیز طی روزهای گذشته با بخش های مختلف کشور برای پیدا کردن راهکارهای خروج بورس از رکود برگزار شده است.

به گفته طیب نیا، برخی تصمیمات از جمله مصوبه اخیر هیئت وزیران در خصوص گاز مصرفی واحدهای پتروشیمی و پالایشگاه ها توانست آثار مثبتی را در شاخص بورس داشته باشد و البته برخی محدودیت های دیگر نیز پیش روی واحدهای بورسی قرار گرفته که آنها را با وزرای نفت، صنعت و رئیس کل بانک مرکزی در میان گذاشته ایم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: یکی از این موانع محدودیت ها، بورس کالا بود که وزیر صنعت پذیرفته تا این محدودیت ها مرتفع شود و در مجموع این مشکلات به تدریج در حال برطرف شدن است و بازار سرمایه بزودی به وضعیت باثباتی در آینده نزدیک خواهد رسید.

این عضو کابینه یازدهم ادامه داد: تمامی اعضای دولت، مجلس و ارکان حکومت از جمله قوه قضائیه همه از بازار بورس حمایت می کنند و می توان در تامین مالی فعالیت های اقتصادی نقش آفرین باشند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: باور ما این است که باید مشکلات بورس را برطرف کنیم و بر این اساس مجلس نیز قول مساعد داده تا حمایت های لازم را برای خروج بورس از شرایط فعلی صورت دهد.

وی در پاسخ به سئوال مهر خاطرنشان کرد: فعالان بازار سرمایه به خصوص افرادی که در نیمه دوم سال گذشته وارد بورس شده اند مطمئن باشند که دولت هیچ حمایتی را از بورس در جهت رونق دریغ نمی کند و البته تمامی کارشناسان بر این باورند که در حال حاضر افرادی که بر اساس هیجانات موجود اقدام به فروش سهام کنند به طور قطع متضرر خواهند شد چرا که در حال حاضر قیمت انواع سهام در کف قیمتی خود قرار دارد و افرادی که بازار را می شناسند به هیچ عنوان اقدام به فروش سهام نخواهند کرد.

طیب نیا گفت: دولت با جدیت قول می دهد که بورس در آینده ای نزدیک از وضعیتی با ثبات و پُررونق برخوردار شود.

لایحه دولت برای خروج بنگاه ها از رکود

این عضو کابینه یازدهم ادامه داد: دولت در حال تهیه لایحه ای برای خروج اقتصاد از رکود است که تهیه این لایحه مراحل پایانی خود را سپری می کند و امیدواریم در مجلس نیز با اهتمام نمایندگان بتوان آن را به تصویب رساند و مشکلات اصلی واحدهای تولیدی را حل کرد.

طیب نیا خاطرنشان کرد: دولت معتقد به خروج غیر تورمی از شرایط رکود است و تاکید دارد که با هر سیاستی رکود را برطرف نکند چرا که برخی راه حل های خروج از رکود منجر به تشدید تورم می شود.

وی گفت: تصمیمات خوبی برای سیستم بانکی اتخاذ شده که بخشی از آن نیاز به مصوبه مجلس دارد و نمونه آن افزایش سرمایه بانکها است که در این لایحه نیز دیده شده اما بخشی از این امور نیز با اختیارات رئیس کل بانک مرکزی و تصمیمات شورای پول و اعتبار در حال اتخاذ است که از جمله آن فعال کردن بازار سرمایه  و استفاده از سرمایه های موجود برای تامین مالی بنگاههای تولیدی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: از جمله دیگر تصمیمات دولت پرداخت دیون دولتی به پیمانکاران و بنگاههای تولیدی است که تلاش شده بتوان هر چه سریعتر این دیون را پرداخت کرد.

طیب نیا با اشاره به وجود برخی دارایی های سمی در بانکها خاطرنشان کرد: از جمله برنامه های دولت تکلیف بانکها به فروش دارایی های به اصطلاح سمی است که در این موضوع برخی بانکها وارد عمل شده اند و البته تکلیف این است که بانکهای دیگر نیز هر چه سریعتر این کار را صورت دهد.