آخرین اخبار

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خراسان جنوبی

khabar1

ازاهدف مهم سفربه افغانستان،ایجاددرآمد پایدار،ایجادفرصتهای شغلی وبهبود تراز تجاری بود

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان جنوبی که در سومین جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان سخن می گفت با بیان این مطلب به تشریح دلایل، پیگیری ها و دستاوردهای سفر استاندارخراسان جنوبی و هیئت همراه به ولایت فراه افغانستان پرداخت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، علی رضایی با اشاره به اهمیت توسعه تجارت خارجی، اهداف مهم این سفر را ایجاد درآمد پایدار، ایجاد فرصتهای شغلی جدید و پایداری اشتغال موجود، بهبود تراز تجاری و کاهش هزینه‌های نظامی (از طریق بهبود روابط و کاهش تنش با همسایگان خارجی) برشمرد.

وی عملیاتی شدن تجارت خارجی موفق در استان را نتیجه رعایت استانداردهای تجارت؛ تامین زیرساخت مورد نیاز (انبار، سردخانه، تاسیسات حمل و نقلی و جاده‌ای) و پایدار بودن مقررات دانست و افزود:برای توسعه تجارت خارجی استان باید از ماهها قبل برنامه ریزی کرد.

وی گفت: بنا به دستور استاندار خراسان جنوبی برای پیش‌برد همکاری‌های منطقه‌ای و توسعه اقتصاد مرز، در دو حوزه اقدامات داخلی ، خارجی و منطقه‌ای برنامه‌ریزی شده است.

وی یادآورشد: در حوزه اقدامات داخلی با دعوت از مهندس افخمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و بازدید وی از مرز، موضوعات مهمی به تصویب رسید که نتایج این مصوبات، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصاد مرز خواهد بود.

وی ادامه داد: رفع مشکل اسکان و تردد کارکنان بازارچه و مرز رسمی میل ۷۸ با احداث ۵۰ واحد مسکونی سازمانی در منطقه ماهیرود در حال پیگیری است و به منظور کمک به احداث زیرساخت ها و محوطه بازارچه میل ۷۸ و توسعه آن، طرح جامعی به سازمان توسعه تجارت ایران ارائه شد.

وی همچنین پیگیری ایجاد نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند را از مهمترین برنامه‌های داخلی برای کمک به توسعه مبادلات مرزی عنوان کرد و افزود: با همکاری استانداری‌ و برخی دستگاه های اجرایی، تجهیزات و محل استقرار نمایندگی وزارت امور خارجه در حال آماده سازی است و به زودی شاهد استقرار نمایندگی وزارت امور خارجه در استان خواهیم بود.

وی همچنین تقاضا برای افزایش تعداد کالاهای قابل ورود از طریق بازارچه ها به استان با معافیت گمرکی به منظور توانمندسازی مرزنشینان و تثبیت درآمد و اشتغال در مرز را از دیگر اقدامات مهم در معاونت برنامه‌ریزی از طریق سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد.

وی در ادامه، سفر به ولایت فراه افغانستان را مهمترین اقدامات در حوزه اقدامات خارجی برای توسعه روابط و همکاری‌های منطقه‌ای با افغانستان برشمرد و ضمن مهم دانستن زمان سفر استاندار خراسان جنوبی و هیئت همراه به فراه، علیرغم همه مشکلاتی که پس از انتخابات در افغانستان وجود داشت، بیان کرد: این نخستین سفر یک هیئت بلندپایه از مقامات جمهوری اسلامی ایران به افغانستان بود و برای طرف افغانی اهمیت بسزایی داشت. وی با اشاره به پیگیری‌های جدی و زمان بر برای هماهنگی برای انجام این سفر گفت: بیش از ۳ ماه زمان صرف شد تا همه هماهنگی‌ها، اخذ مجوزها و… با همکاری وزارت کشور، وزارت امور خارجه ایران و افغانستان وسفارتخانه ها و نمایندگی‌های این دو وزارتخانه در مشهد، هرات و کابل انجام شود.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان جنوبی در ادامه با برشمردن اهداف سفر، به نتایج این سفر اشاره کرد و گفت:ایجاد دلگرمی در مسئولین و مردم ولایت فراه نسبت به پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان،معرفی توانمندیها، پیشرفتها و امکانات استان خراسان جنوبی به طرف افغانی،ایجاد زمینه آشنایی مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط با فضای آن کشور و کارهایی که باید انجام شود،پیگیری حل مشکلات تجارت با ولایت فراه افغانستان و پیگیری تفاهم نامه های قبلی استانداران محترم با والیان ولایت فراه از مهمترین نتایج این سفر بود.

رضایی همچنین از افتتاح و تحویل رسمی طرح ها و پروژه های عمرانی مهمی که توسط دولت جمهوری اسلامی در فراه اجرا شده بود، خبر داد و افزود: جاده میل ۷۸ (ماهیرود) به فراه در سال ۱۳۸۶ تصویب شد و عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۷ با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان به طول ۶۵ کیلومتر (تا شهر قلعه کاه) تکمیل و انجام شده است و ۶۰ کیلومتر آن باقیمانده که مقرر شد از طریق وزارت امور خارجه دو کشور، پیگیری برای تامین اعتبار و اجرای آن انجام شود.

وی افتتاح پروژه فنی و حرفه ای فراه و اهتزاز پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران در محل ساختمان آن مرکز را از مهمترین اقدامات این سفر برشمرد و گفت:پروژه ساختمان فنی و حرفه ای با اعتبار ۱۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۵ شروع و با زیر بنای حدود ۲۰۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت یک هکتار طبق تعهدات مندرج در موافقتنامه اجرا و تجهیز شد.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۰ این پروژه تحویل طرف افغانی شد، اما افتتاح رسمی و بهره برداری از آن تاکنون انجام نشده بود که در سفر استاندار خراسان جنوبی این پروژه افتتاح شد و با توجه به وجود نیروهایی که برای تربیت و آموزش حرفه آموزان، در ایران آموزش دیده اند، امید است از این پس برای آموزش فنی و حرفه ای و رفع بیکاری در ولایت فراه مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهار داشت: همچنین در این سفر طرفین در خصوص افزایش ارتباط بخش خصوصی و اعضای اتاق‌های بازرگانی مشترک دو کشور و ارائه مشاوره‌های لازم به تجار و بازرگانان افغانی توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان خراسان جنوبی موافقت نمودند.

وی خاطر نشان ساخت: طرف افغانی در خصوص حل مشکلات صدور مشتقات نفتی که بیش از ۲ هفته بود صادرات آنها به دلایلی از سوی طرف افغانی با مشکل مواجه شده بود نیز قول همکاری داد.

وی پیگیری ایجاد گمرک و مرز رسمی در بازارچه مرزی یزدان را از دیگر توافقات انجام شده در این سفر دانست و تصریح کرد: باتوجه به اینکه بیش از ۱۰ درصد صادرات ایران به افغانستان از این استان در حال حاضر انجام می شود، بیش از یک مرز رسمی مورد نیاز طرفین است و طرف افغانی قول مساعد داد تا برای استقرار گمرک رسمی در دیگر بازارچه‌های استان نیز پیگیری نماید.

وی ادامه داد: پس از تکمیل پایانه مرزی ماهیرود، واردات از این مرز انجام خواهد شد که به رونق تجارت در مرز خواهد انجامید و با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران، مشکلات واردات محصولات کشاورزی تولید افغانستان که با قیمت بسیار پایین امکان ورود به ایران را دارند، حل خواهد شد.

وی در خصوص کمک به ولایت فراه در خصوص مسائل دانشگاهی و بهداشتی و درمانی نیز گفت: در این زمینه نیز توافقات لازم انجام شد و خراسان جنوبی با ایجاد یک مجتمع درمانی در مرز، نسبت به ارائه خدمات بهداشتی به مردم این ولایت اقدام خواهد نمود.

وی ادامه داد:در خصوص توسعه آموزش های کشاورزی و کشت گلخانه ای به طرف افغانی قول مساعد داده شد تا با توسعه کشت های گلخانه‌ای کشاورزان به کشت جایگزین برای خشخاش ترغیب شوند؛ همچنین در خصوص اهمیت کشت فراسرزمینی بحث و مقرر شد با کشت چغندر قند در ولایت فراه، خوراک کارخانه قند قهستان در شهرستان درمیان با رعایت استانداردهای لازم تامین شود.

وی در خصوص تامین برق نیز گفت: در این سفر مقرر شد برای صادرات برق به ولایت فراه، طرف افغانی نسبت به ایجاد شبکه انتقال از فراه تا مرز ماهیرود اقدام نماید، متقابلاً استان نیز برای ایجاد شبکه انتقال از بخش درح تا مرز پیگیری خواهد نمود.

وی در پایان گفت: مقرر شد تا کمیته تخصصی مرکب از معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان جنوبی و معاون والی فراه برای پیگیری کلیه مباحث مورد توافق تشکیل شود و با تشکیل جلسات در مرز (هر ۳ ماه یکبار) نسبت به کنترل عملکردها اقدام نمایند.